Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Mjr Piotr Trzeciak oraz mjr Mariusz Kaczmarek członkowie Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa z Koła w Łodzi reprezentowali Stowarzyszenie podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Polscy parlamentarzyści w 2018 roku zdecydowali o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 24 marca jest datą symboliczną, gdyż tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na bł. Rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

Ten dzień upamiętnia według różnych szacunków prawdopodobnie około miliona Polaków, którzy w okresie II wojny światowej brali udział w pomocy współobywatelom pochodzenia żydowskiego, którzy byli prześladowani, skazani na eksterminację przez zbrodniczy nazistowski reżim III Rzeszy Niemieckiej.  

Najbardziej wymownym i rozpowszechnionym na cały świat przykładem polskiej rodziny jest Rodzina Ulmów z Markowej, która udzielała pomocy żydowskim sąsiadom i za tę pomoc została bezwzględnie zamordowana, razem z tymi którym pomagali.

Nasza obecność na uroczystości pokazuje, że funkcjonariusze Służby Więziennej pamiętają o Naszych bohaterach i kultywują pamięć o ich czynach.