Członkowie SOW w obchodach 81. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Bydgoszczy

Pamięć o ofiarach wojny i totalitaryzmów nie jest wyłącznie obowiązkiem historii. Jest także powinnością współczesnych formacji mundurowych, które swoją obecnością podczas uroczystości patriotycznych potwierdzają ciągłość służby państwu, szacunek wobec przeszłości oraz odpowiedzialność za pielęgnowanie narodowej pamięci. Taki wymiar miały bydgoskie obchody 81. rocznicy zakończenia II wojny światowej, w których uczestniczyli również przedstawiciele Służby Więziennej, w tym członkowie Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa.

Uroczystości odbyły się na Starym Rynku w Bydgoszczy i zostały poprzedzone mszą świętą w Kościele Garnizonowym. W obchodach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz miasta i województwa, reprezentanci służb mundurowych, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, związków harcerskich, a także rodziny ofiar. Centralnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, upamiętniającym Polaków zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy oraz regionie bydgoskim.

Służbę Więzienną, w imieniu płk Marty Jakubowskiej, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy, reprezentował ppłk Michał Słowiński, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Bydgoszczy, a zarazem członek Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jego udział w uroczystości wraz z pocztem sztandarowym Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy stanowił czytelny znak obecności naszej formacji w wydarzeniach, które budują wspólnotę pamięci i pokazują więzienników jako funkcjonariuszy świadomych swojej roli nie tylko w codziennej służbie, lecz także w życiu publicznym i obywatelskim.

Szczególnego znaczenia nabiera również fakt, że w skład pocztu sztandarowego OISW w Bydgoszczy wszedł mjr Szymon Gackowski, członek SOW. Sztandar w takich chwilach nie jest jedynie elementem ceremoniału, jest symbolem formacji, jej tradycji, etosu oraz gotowości do reprezentowania państwa w miejscach, gdzie oddaje się hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność i godność Ojczyzny.

Dla Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa obecność naszych członków podczas takich uroczystości ma szczególne znaczenie. To właśnie poprzez aktywny udział w wydarzeniach patriotycznych, historycznych i społecznych realizujemy jedną z ważnych misji naszego środowiska: promowanie zawodu więziennika jako służby zakorzenionej w odpowiedzialności, dyscyplinie, pamięci oraz szacunku dla państwa i jego historii.

Bydgoskie obchody 81. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypomniały, że pamięć wymaga obecności. Wśród tych, którzy tę obecność zapewnili byli również członkowie SOW, dając kolejny przykład zaangażowania funkcjonariuszy Służby Więziennej w sprawy ważne dla formacji, środowiska mundurowego i lokalnej wspólnoty.